apple sie konczy bo fajnie jest

„Apple Sie Konczy” 🙂

Apple sie konczy. Dzisiaj odbyło się kolejne WWDC.
Jako użytkownik Apple, od lat oglądam to wydarzenie cyklicznie.

Branża przedstawiała różne tematy, że zobaczymy nowe MacBooki Pro z dodatkowym paskiem dotykowym i programowanym zamiast górnych klawiszy, nowe MacBooki Air 15 cali, unifikację systemów a nawet iPhona 7 … Poznaliśmy za to watchOS, tvOS, macOS czy iOS. Poza softem nic więcej. Zero sprzętu.
Nie jestem aż tak „sprzętowy”, aby to aż tak analizować lub przeżywać.

Po 2 godzinach oglądania #WWDC16 przyznam, że byłem ogromnie zawiedziony.
Nie oczekiwałem sprzętowych fajerwerków bo za tym nie gonię, ale racjonalnych, użytecznych rozwiązań dla świadomego użytkownika.

Za to zobaczyłem „różne pierdoły” na różne, obce mi urządzenia. Obce w sensie ich posiadania jak Apple Watch.
Dalej moje zdziwienie przykuły różne dziwne opcje emotikon, pływających tekstów czy ukrytych przekazów, zwał jak zwał. Dla mnie mało a nawet w ogóle nie użyteczne. W trakcie były najazdy na pierwsze rzędy widowni i mogę się mylić, bo chyba pierwszy raz jak pamiętam WWDC ,zobaczyłem tam aż tyle młodzieży

Rozczarowały mnie…

…też te wszystkie emotikonki Apple prezentowane jako rozwój firmy ale po tym prezentację miał system programowania i był mocno nastawiony na .. na właśnie pokazanie, ze jest dla młodzieży. To mnie mocno zastanowiło. Po chwili wkurzenia, że ja, jako stary użytkownik Apple, nie zobaczyłem dla siebie prawie nic interesującego, ale ta kolejność tematów mnie mocno zastanowiła. To kurde jednak ma sens. My jako użytkownicy odbieramy temat wg. naszych doświadczeń i oczekiwań, natomiast Apple ma twarde, statystyczne i cyfrowe dane od wszystkiego i z wszystkich urządzeń. My, użytkownicy nie mamy o tym żadnej wiedzy.

To ustawienie tematów na WWDC po zastanowieniu uzmysłowiło mi, że te emotikonki, te „bzdurki dla dzieciaczków”, to jest dalsze przywiązanie tego pokolenia do świata Apple. Dalej mamy zaproszenie do kodowania w Swift.

Myślę, że dla Apple w tym momencie nie jest najważniejsze wciągnięcie tego pokolenia do swojego ekosystemu, bo ono już tam jest, ale Apple to pokolenie widzi jak przyszłościowe środowisko, które będzie projektantem, dostawcą i producentem całego SOFTU dla ekosystemu Apple.
Apple wg. mnie właśnie pokazało kierunek rozwoju. Będą sukcesywnie rozwijać hardware ale podstawa to soft i appki bo sprzętowo to rozwój jest już bardziej ograniczony. Inna kwestia to polityka podziału wpływów między twórców appek a Apple. Obecny układ 70% dla twórcy a 30% dla Apple chyba musi zmienić się na korzyść twórców. Pożyjemy, zobaczymy.

Przed nami wrzesniowe show a tam juz beda nowe produkty jak iPhone 7.

Tytuł – Apple Się Kończy – jest oczywiście przewrotny. To takie nawiązanie do przeciwników ale … ale Apple się nie kończy. Apple buduje sobie kolejne, lojalne pokolenie a aktualne i przez jakiś czas gorsze wyniki finansowe to nie dowód tego procesu.